whois چیست

whois چیست


WHOIS چیست؟ WHOIS به معنای واقعی کلمه، پروتکلی است که برای پرس و جو از پایگاه های داده ای استفاده می شود که اطلاعات ثبت نام دامنه را نسبت به منابع اینترنتی ذخیره می کند. پیچیده به نظر می رسد، اما برای اهداف ما در حال حاضر، WHOIS صرفاً وسیله ای است برای یافتن اینکه چه کسی صاحب یک نام دامنه خاص است. وب سایت های بی شماری وجود دارند که به شما امکان می دهند جستجوی WHOIS را انجام دهید. هر ثبت کننده دامنه، برای شروع این امکان را به شما می دهد که دامنه مورد نظر خود را از طریق ابزار جستجوی دامنه، بررسی کنید. همچنین میتوانید برای جستجوی دامنهع مورد نظر خود از ابزار جستجوی دامنه میزبان وب هاست استفاده کنید.

هنگامی که یک جستجوی WHOIS را در یک دامنه انجام می دهید، انواع اطلاعات در مورد ثبت کننده دامنه داده شده را پیدا می کنید. به طور خلاصه، تمام اطلاعات در دسترس عموم را نسبت به دامنه داده شده مشاهده خواهید کرد. 

می بینیم که دامنه چه زمانی ایجاد شده است و دوره ثبت فعلی چه زمانی به پایان می رسد. همچنین DNS های ثبت شده برای دامنه را می بینیم که دامنه به آنها اشاره کرده است. با این حال مهمترین قطعه نام، آدرس و شماره تلفن ثبت نام کننده است. توجه کنید در هر لحظه میتوانید نسبت به مخفی کرده اطلاعات ثبت کننده دامنه خود اقدام کنید.

با این حال، زمانی که هر شهروند معینی نام دامنه ای را ثبت می کند، نام کامل، آدرس و شماره تلفن خود را در آنجا قرار می دهد و آن را به نام های دامنه مختلفی که ممکن است ثبت کرده باشد، پیوست می کند. اگر از این شرایط بی اطلاع هستید و در حال حاضر دامنه هایی را ثبت کرده اید، ممکن است بخواهید دامنه های خود را WHOIS کنید و ببینید چه چیزی می بینید. آیا لزوماً می‌خواهید اطلاعات تماس شخصی‌تان در آنجا وجود داشته باشد، به دامنه‌های شما متصل شده و توسط هر کسی قابل مشاهده باشد؟

ممکن است برای شما پیش بیاید که هنگام ثبت دامنه از اطلاعات نادرست یا ناقص برای حفظ حریم خصوصی خود استفاده کنید، با این حال اطلاعات WHOIS به طور قانونی و قراردادی تعیین می کند که چه کسی کنترل دامنه را در اختیار دارد.

بنابراین، این وضعیتی است که اکثر ما در آن قرار داریم: ما باید از اطلاعات معتبر در مورد ثبت دامنه خود استفاده کنیم، اما نمی خواهیم این اطلاعات به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گیرد؟ اینجاست که حریم خصوصی دامنه یا حفاظت WHOIS وارد می شود.

میزبان وب هاست محافظت WHOIS را در هر دامنه ای که ثبت می کنیم ارائه می دهد.

هر زمان که دامنه ای را از طریق میزبان وب هاست ثبت می کنید، می توانید حریم خصوصی WHOIS را فعال کنید. برعکس، اگر در گذشته دامنه خریداری کرده اید، می توانید در هر زمان با ما تماس بگیرید تا این سرویس به دامنه های شما اضافه شود. حفظ حریم خصوصی یک تجارت جدی در دنیای امروز است و ما خوشحالیم که می توانیم این خدمات را ارائه دهیم. میزبان وب هاست حفظ حریم خصوصی WHOIS را برای همه دامنه های شما توصیه می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.