اکنون فرض را بر این می گیریم که شما با به کار بستن نکاتی که در مقاله الزامات وب سایت اینترنتی : در وب دیده شوید ارائه شد، توانسته اید ترافیک قابل قبولی برای سایت خود دست و پا کنید۔

ماموریت بعدی شما این است که این ترافیک را نگه دارید.

‏یافته ها و آمار موجود نشان می دهد که بخش عمده ای از بازدیدکنندگان سایت ها، بدون این که به هیچ کدام از صفحات سایت سر بزنند، کلاً سایت را ترک می کنند۔ ضمناً بسیاری از آنها هرگز دوباره به سایت بخت برگشته مراجعه نمی کنند۔

خب، من در ادامه، نکاتی را معرفی می کنم که با بکار بستن آنها، امید است وضعیت سایت شما بهتر گردد۔

اولین برداشت

وب سایت ‎بازتابی از شخصیت، افکار و سلایق شماست۔

وقتی کاربری برای اولين بار گذرش به سايت شما می افتد، اين پرسش ها در ذهن او جولان می دهد:

  • آيا اين سایت معتبر است؟
  • آيا این سایت قابل اعتماد است؟
  • آیا این سایت متعلق به یک شرکت حرفه ای است؟
  • آیا این سایت متعلق به یک شرکت قدرتمند و باثبات است؟
  • آیا من در این سایت احساس خوشایندی دارم؟
  • آيا من در جای مناسبی هستم؟

شما به هنگام طراحی سایت تان، باید تمام این سوالات را از خودتان بپرسید۔

اگر چه امروزه شاید طراحی سایت را نتوان «مهمترین» فاکتور تاثیرگذاری یک سایت به شمار آورد ولی این موضوع به نوبه خود دارای اهمیت قابل توجهی است که باید به حد کافی به آن بها داد۔

به عنوان مثال، چندی پیش در پژوهشی که با نام «چگونه افراد، اعتبار یک وب سایت را ارزیابی می کنند؟» انجام شد، طراحی وب سايت، يکی از مهمترين شاخص های اعتباردهی سایت ها قلمداد شد و ارزش و اهمیت آن بیش از مواردی همچون داشتن سیاست حفظ حریم خصوصی و برخورداری سازمان متبوع از جوایز و مجوزها مد نظر قرار گرفت۔

بخش کوتاهی از یافته های این پژوهش گسترده که توسط دانشگاه استنفورد و مرکز تحقیقاتی ‎Consumer Web Watch‏ انجام شده است، به قرار ذیل است:

بازدیدکنندگان سايت ها در وهله اول، سایت را با «طراحی» آن و عواملی همچون میزان استفاده از چندرسانه ای ها می سنجند۔

‎Beau Brendler‏ مدير ‎Consumer Web Watch‏ اظهار داشت: اگر چه مشتری ها می گویند که آنها بر اساس محتویات سایت قضاوت می کنند، ولی تحقیقات نشان می دهد که قضاوت کاربران بر اساس فاکتورهای زیباشناسی سایت صورت می گیرد و نوآوری ها و خصوصیات جالب توجه آن، دیده کاربران را به خود جلب می کند۔ خب، با این تفاصیل آیا می توان گفت که محتوا هیچ اهمیتی ندارد و تمام تمرکز بازدیدکنندگان وب سایت های اینترنتی، معطوف به رنگ و نمای سایت هاست؟ پاسخ به این سوال منفی است۔ یافته ‎های تحقیق دانشگاه استنفورد نشان می دهد که اگر چه طراحی سایت حرف اول را در تعیین اعتبار سایت می زند ولی همه چیز نیست.

نکاتی جهت طراحی بهتر سایت ها:

1. استفاده درست و بجا از رنگ ها:

از رنگ های مناسب برای جذب کاربران و جلب نگاه آنها به بخش های مهم سایت استفاده کنید۔ البته مراقب باشید در این راه افراط نکنید و همه چیز را مهم و پررنگ جلوه ندهید، چرا که در اين صورت نتیجه عکس خواهید گرفت۔

اگر خاطرتان باشد قبلاً که گپ های آنلاین ‎(Chat)‏ خیلی رواج داشت به ما می گفتند استفاده از کلمات بزرگ به معنای فریاد زدن و جلب توجه مخاطب به کلمات و بخش های خاصی از چت است و نباید تمام چت را با کلمات بزرگ نوشت۔ این قضیه در مورد رنگ های سايت نيز صادق است۔

همچنین از تنوع زیاد رنگ ها بپرهیزید۔ شما در حال طراحی یک سایت هستید نه بوم نقاشی!

به نظر می رسد استفاده از دو الی چهار رنگ کافی باشد۔

2. انیمیشن، جعبه ابزارها و مدیا:

از هر چیز غیرضروری اجتناب کنید۔

استفاده بی محابا از انیمیشن های فلش به دلیل ظاهر زیبایی که دارند، یک اشتباه است۔

در بیشتر موارد، بهتر آن است که در پس زمینه از موسیقی یا انیمیشن استفاده نشود۔

فقط هنگامی مدیا و انیمیشن را به کار گیرید که به محتوا و درک اطلاعات سایت کمک می کند، و لاغیر۔

3. طرح کلی:

یک ساختار ناوبری روشن و واضحی از سایت ایجاد کنید۔

در این خصوص، سعی کنید نمای سایت را ساده، هدفمند، در یک چارچوب مشخص و در عین حال قابل بسط طراحی نمایید۔

از فضای سفید و خالی نترسید۔ به جای آن، از شلوغی و درهم برهمی بپرهیزید۔

4. تایپوگرافی:

مطمئن شوید سایت شما به حد کافی «خوانا» است۔ در انتخاب فونت ‎و اندازه و رنگ آنها، اصل را بر خوانا بودن متن قرار دهید۔

برای این که چشمان کاربر بر متن سر بخورد و به اصطلاح با آن درگیر نشود، می توانید با شیوه هایی همچون استفاده از پاراگراف های کوچک، بولت ها و نیز چند ستونی کردن مطالب، متن را زیبا کنید۔

اگر سایت شما به زبان انگلیسی است، حتماً جریان نوشته ها را از چپ به راست و از بالا به پایین بچینید۔

مجدداً تاکید می کنم که اگر چه «طراحی» به جای خود بسیار مهم و کلیدی است و کاربر را به سایت جذب می کند اما فراموش نشود که حرف آخر، از آن «محتوا» است۔

یک کاربر در مواجه با سایتی که زیبا و خوش طرح است، وسوسه می شود که در آن چرخی بزند و حتی بخش های مختلف سایت را از نظر بگذراند ولی اگر در این سایت خبری از محتواهای قوی و خواندنی نباشد، احتمال مراجعه دوباره کاربر به سایت، بسیار اندک است۔

انسجام و هماهنگی

صفحات و «عوامل» آن را طوری بچنید که بین آنها یک رابطه منطقی وجود داشته باشد۔ منظور من از «عوامل» چیزهایی از قبیل رنگ، اندازه طراحی و نیز محل قرار گرفتن محتواها در سایت است۔

چرخش در سایت شما باید به زیبایی و آرامی صورت بگیرد۔ ناوبری سایت باید در تمام صفحات در یک جای مشخص ثابت شود۔

از لحاظ طراحی، معمولاً ما در بسیاری از وب سایت ها با سه مدل روبرو هستیم: یک طراحی ویژه صفحه اصلی سایت، یک طراحی خاص برای صفحات تماس و طراحی سوم برای باقی صفحات۔

به عنوان مثال ممکن است چینش عوامل موجود در صفحه اصلی سایت شما ‎(homepage)‏ با آنچه که در صفحات دیگر می بینیم، قدری متفاوت باشد۔

استفاده مناسب از تصاویر

تصاویر را می توان یکی از قدرتمند ترین بخش های هر وب سایت اینترنتی به شمار آورد۔ با این حال استفاده از این ابزار قدرتمند، باید هوشمندانه و حساب شده صورت بگیرد۔

به عنوان مثال تصاویر استوک (تصاویر کلیشه ای در موضوعات مختلف که با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان به صد ها مورد از آنها دست یافت) را در نظر بگیرید۔

این تصاویر در واقع نوعی رفع تکلیف برای طراحان و عکاسان است۔

اين تصاویر در همه جا دیده می شود، چرا؟ چون دارای دو ویژگی هستند: اول این که بسیار سهل الوصول هستند و دوم این که ارزان و بعضا رایگان هستند۔

اما آیا استفاده از این تصاویر در جای جای سایت شما مناسب است؟

مرکز تحقیقاتی ‎Marketing Experiments‏ مقایسه ای بین استفاده از تصاویر استوک و به کارگیری تصاویر واقعی – و به اصطلاح زحمت کشیده – در یک وب سایت انجام داده و تاثیر این دو گونه تصویر را در واکنش مخاطب بررسی نموده است۔

یافته های این پژوهش حاکی است که کاربران به تصاویر واقعی و دست اول، بسیار بیشتر از تصاویر کلیشه ای استوک توجه نشان می دهند (۹۵ درصد در مقابل ۵ درصد). چرا؟

زیرا تصاویر استوک ممکن است قدری نامربوط باشد،

شما در مقابل وسوسه استفاده از تصاویر چند جوان زیبا و خندان در سایت خود مقاومت کنید!

اصولاً سعی کنید از تصاویر معنی داره آن هم در جای درست سایت، استفاده نمایید۔

هر تصویر یک پیام را به ضمیر ناخودآگاه مخاطب القا می کند و بعضاً نتیجه ای که از این قضیه به دست می آید، با آنچه که پیشتر توقع می رفت، ممکن است کاملاً متفاوت و حتی در جهت معکوس آن باشد۔

ناوبری یکی از مهمترین بخش های سایت که در موفقیت یا عدم موفقیت آن نقش مستقیم دارد، نویگیشن ‎(Navigation)‏ یا همان ناوبری سایت است۔

این بخش مسئول فرآیند جستجو و کاوش در سایت – یا به اصطلاح سایت پیمایی – است و اگر به خوبی طراحی شده باشد، کاربران می توانند به دور از سختی و دردسر، بخش مورد نظر خود را در زمانی کوتاه پیدا کنند۔

برخورداری سایت از یک مکانیسم ناوبری زیبا و کارآمد، یکی از مهمترین قسمت های سایت است که می تواند مراجعه دوباره کاربر را تضمین نماید۔

در یک نظرسنجی مشخص شد که نزدیک به سه چهارم کاربران پاسخ دهنده گفتند که مهمترین عنصر در طراحی وب سایت، «سهولت یافتن اطلاعات» است۔

برای داشتن یک سیستم ناوبری خوب، به این نکته ها توجه کنید:

1. ساختار سیستم ناوبری سایت خود را به طور «ساده» طراحی کنید (معمولا نزدیک به بالای صفحه)‏ در این کار، پیچیدگی هنر نیست۔

2. ناوبری را در پایین صفحه هم درج کنید۔

3. از ناوبری خرده نانی ‎(Breadcrumb)‏ استفاده کنید۔ این عبارت از همان قصه معروف اقتباس شده که برای گم نکردن راه در جنگل، در مسیر حرکتمان به مبداء، در مسیر حرکت، خرده نان می ریزیم۔

‎Breadcrumb‏ یک راه ساده و مفید برای ناوبری است و به معنای لینک های تو در تویی است که به کاربر نشان می دهد الان در چه قسمتی از سایت قرار دارد۔ ‏

با استفاده از این ابزار کاربران در سایت گم نخواهند شد۔

‎Breadcrumb‏ معمولاً در صفحه اول سایت کاربرد ندارد۔

‏4. از یک کادر جستجو در بالای صفحه اول سایت استفاده کنید۔ به این ترتیب کاربران علاوه بر ناوبری، می توانند برای یافتن اطلاعات مورد نظر خود بر اساس کلیدواژه، در سایت دست به جستجو بزنند۔

5. از ارائه گزینه های زیاد و گوناگون ناوبری در یک صفحه اجتناب کنید۔

6. از عمق بخشیدن زیاد به ناوبری خودداری ورزید۔ در بسیاری موارد، ناوبری نباید از سه لایه بیشتر شود۔

7. در ناوبری سایت، جاوااسکریپت های پیچیده و به خصوص فایل های فلش را به کار نبرید۔

بسیاری از گوشی های تلفن های همراه هنوز از فایل های فلش پشتیبانی نمی کند، همینطور برخی مرورگرهای اینترنتی نیز ممکن است نسبت به نسخه به روز فلش بیگانه باشد۔

خلاصه بندهای فوق این است که قانون کلی ساختار ناوبری سایت ساده است و آن این که: بازدیدکنندگان سایت نباید برای رفتن به جایی که می خواهند بروند (فکر کنند). این کار را برای آنها آسان کنید۔

فلش و انیمیشن

انیمیشن های فلش مثل یک شمشیر دو لبه است: نظر برخی کاربران را به خود جلب می کند و برخی دیگر (که در اكثريت هستند) را از سایت شما فراری می دهد۔

ولی من پيشنهاد می کنم که حتی المقدور در سايت ها از انیمیشن استفاده نشود، چرا؟ زیرا اولاً دستگاه های همراه مانند تبلت و تلفن همراه، اغلب فاقد قابلیت پخش انیمیشن ها هستند. ثانیاً بسیاری از مردم دوست ندارند یک تصویر و صدای مزاحم و ناخواسته بر روی اعصاب آنها رژه برود!

بنابراین انیمیشن های سایت خود را به حداقل برسانید و فقط در مواقع نیاز، از آنها استفاده کنید۔

اگر شما بیش از این حرف ها عاشق انیمیشن هستید و یا سایت تان به گونه ای است که در آن باید فایل های فلش به کار رود، حداقل از نسخه جدید استاندارد ‎HTML‏ ‏موسوم به ‎HTMLS‏ استفاده کنید۔

سهولت دسترسی

مطمئن شوید هر کاربری که وارد سایت شما می شود، بدون توجه به نوع مرورگر یا دستگاهی که با آن کار می کند، قادر است به خوبی با سایت کار کند۔

در واقع سایت شما برای برخورداری از ترافیک بالا، باید بتواند با انواع مرورگرها و سیستم ها کار کند۔

امروزه با رواج استفاده از تلفن های همراه و تبلت ها، وبگردی سیار بیش از گذشته رواج یافته است۔

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.