سرور مجازی VPS چیست؟

سرور مجازی VPS چیست؟


اگر در حال طراحی و آماده سازی برای راه اندازی وب سایت خود هستید،، احتمالاً می توان گفت که به دنبال خرید میزبانی وب هستید. اما اگر دارای یک سایت و یا کسب و کار شما در حال رشد می باشد و مدتی از هاست اشتراکی و یا اختصاصی استفاده کردید و اکنون نیاز به خرید سرور مجازی دارید با ما همراه باشید تا در این آموزش در مورد VPS یا همان سرور مجازی راهنمایی کلی به شما در میزبان وب هاست ارائه کنیم.

این راهنما به تمام سوالات در خصوص سرور خصوصی مجازی ( VPS ) شما پاسخ خواهد داد:

 • VPS چیست؟
 • VPS چگونه کار می کند؟
 • VPS چگونه با سایر بسته های هاست مقایسه می شود؟
 • چه زمانی باید به VPS تغییر دهید؟
 • چگونه بهترین سرویس VPS را برای وب سایت خود انتخاب کنیم؟

آیا برای یادگیری هر آنچه در مورد محیط VPS وجود دارد آماده هستید؟ بیایید شروع کنیم!

سرور خصوصی مجازی ( VPS ) چیست؟

ابتدا، بیایید تعریف کنیم که VPS در واقع مخفف چیست.

به زبان ساده، سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که تمام داده ها و فایل های تشکیل دهنده وب سایت شما را ذخیره می کند. هنگامی که شخصی نام دامنه شما را در مرورگر وب خود تایپ می کند، آن رایانه قدرتمند وب سایت شما را به صفحه جستجوگر ارائه می دهد.

اکنون برای عبارت مجازی : VPS از فناوری مجازی سازی برای تقسیم سرور قدرتمندی که در مورد آن صحبت کردیم به چندین سرور مجازی استفاده می کند. به این موضوع فکر کنید: این یک قطعه سخت افزار فیزیکی است که مانند چندین سرور مجزا عمل می کند.

کلمه خصوصی به معنای همان چیزی است که دلالت می کند. سرور مجازی شما برای شما رزرو شده است، بنابراین نیازی به اشتراک گذاری RAM، CPU یا هر داده ای با سایر کاربران ندارید.

VPS چگونه کار می کند؟

ارائه دهنده میزبانی وب شما با استفاده از فناوری مجازی سازی، یک لایه مجازی در بالای سیستم عامل (OS) سرور نصب می کند. با جدا کردن سرور به محفظه های جداگانه با دیوارهای مجازی، این لایه به هر کاربر اجازه می دهد تا سیستم عامل و نرم افزار خود را نصب کند.

از آنجایی که VPS فایل های شما را از سایر کاربران در سطح سیستم عامل جدا می کند، در واقع یک سرور خصوصی است. این بدان معناست که وب سایت شما در یک محفظه امن با منابع سرور تضمین شده فعالیت می کند – حافظه، فضای دیسک، هسته های CPU و غیره را در نظر بگیرید. لازم نیست هیچ یک از آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

چگونه VPS با هاست اشتراکی و هاست اختصاصی مقایسه می شود

برای درک واقعی نحوه عملکرد VPS، مهم است که با برخی از اصول میزبانی وب، از جمله سایر برنامه های رایج آشنا شوید. در اینجا به تفکیک مختصری از تفاوت‌های بین هاست اشتراکی، هاست اختصاصی و VPS می‌پردازیم .

1. هاست اشتراکی

هاست اشتراکی رایج ترین شکل میزبانی وب است و برای بسیاری از صاحبان وب سایت های جدید به خوبی کار می کند. هنگامی که یک هاست اشتراکی خریداری می کنید، منابع کلیدی مانند CPU، RAM و فضای هارد دیسک را با سایر صاحبان وب سایت با استفاده از همان سرور به اشتراک می گذارید.

بیایید از یک قیاس استفاده کنیم تا درک این مفهوم را کمی آسانتر کنیم.

یک سرور اشتراکی را به عنوان یک مجتمع آپارتمانی بزرگ در نظر بگیرید، و تمام واحد های مجتمع توسط صاحبان وب سایت ها اجاره می شوند. همه شما به مکانی برای زندگی نیاز دارید – درست مانند فایل های وب سایت خود. به اشتراک گذاشتن مناطق مشترک و تاسیسات در یک بلوک آپارتمانی به کاهش هزینه ها کمک می کند. و همین امر در مورد هاست اشتراکی نیز صادق است.

با این حال، چند جنبه منفی برای هاست اشتراکی وجود دارد، بیشتر به این دلیل که شما به اشتراک می گذارید. به عنوان مثال، اگر شخص دیگری در سرور اشتراکی شما افزایش شدیدی در ترافیک داشته باشد، این می تواند بر عملکرد وب سایت شما تأثیر بگذارد. با این حال، اگر به تازگی وب سایت خود را شروع کرده اید و حجم ترافیک زیادی ندارید، هاست اشتراکی یک راه عالی برای آنلاین شدن است!

به دنبال یک طرح سطح ابتدایی هستید؟ بسته های هاست لینوکس حرفه ای مقرون به صرفه ما را بررسی کنید.

2. هاست اختصاصی پربازدید

هاست اختصاصی برعکس هاست اشتراکی است. به جای ادغام منابع (و به اشتراک گذاشتن هزینه ها) با دیگر صاحبان وب سایت، شما یک سرور اختصاصی دارید که فقط برای وب سایت شما رزرو شده است.

عالی به نظر می رسد، درست است؟ نکته مهم این است که گران تر است، اما شما 100% بر منابع خود کنترل دارید و می توانید نرم افزار را برای رفع نیازهای فردی خود سفارشی کنید. این نوع بسته میزبانی برای وب سایت هایی با نیازهای فنی قوی بهترین است. به عنوان مثال، هاست اختصاصی می تواند برای شما مناسب باشد اگر:

 • شما روزانه حجم زیادی از ترافیک دریافت می کنید.
 • شما باید سیستم عامل خود را نصب کنید.
 • شما هزاران تراکنش مالی را انجام می دهید.
 • وب سایت شما به نرم افزار سفارشی نیاز دارد.

به یک راه حل قدرتمند نیاز دارید؟ برنامه های میزبانی اختصاصی ما را بررسی کنید.

3. هاست وردپرس

هاست وردپرس سرویسی است که به طور خاص به صاحبان وب سایت وردپرس ارائه می شود. دارای چندین ویژگی مرتبط با وردپرس است که فقط در صورت داشتن سایت وردپرس می توانید از آنها استفاده کنید، مانند نصب با یک کلیک، افزونه های از پیش نصب شده یا رابط خط فرمان WP. سرورها برای نیازهای وردپرس پیکربندی شده اند. بنابراین، ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب، هاست وردپرس را به عنوان بخشی از سرویس میزبانی خود ارائه می دهند.

اگرچه امکان راه‌اندازی یک سایت وردپرس بر روی یک سرور خصوصی مجازی نیز وجود دارد، اما نمی‌توانید به سرورهای سفارشی‌سازی شده‌ای که با وردپرس پیکربندی شده‌اند دسترسی داشته باشید.

4. سرور مجازی VPS

سرور مجازی VPS کاملاً بین سرویس های اشتراکی و سرویس های اختصاصی قرار می گیرد. وقتی VPS را انتخاب می‌کنید، وب‌سایت‌های دیگری با سخت‌افزار مشابه شما میزبانی نمی شوند. وب سایت شما تنها به سرور مجازی شما اختصاص داده شده است. و این بدان معنی است که شما سیستم عامل، فضای ذخیره سازی اختصاصی، CPU قدرتمند، رم مقیاس پذیر و پهنای باند نامحدود خود را دریافت می کنید.

با یک VPS، شما بسیاری از مزایای یک سرور اختصاصی را با قیمتی مقرون به صرفه دریافت می کنید.

چه زمانی باید به VPS تغییر دهید؟

بهترین راه برای ارزیابی اینکه آیا نیاز به ارتقا به VPS دارید یا خیر این است که وب سایت خود را بررسی کنید. در اینجا هفت نشانه حکایت از آن است که زمان خرید سرور مجازی است.

1. شما نگران امنیت هستید

اگر به ویژگی‌های امنیتی پیشرفته، قابلیت‌های نظارت پیشرفته، فضای پشتیبان بیشتر، قابلیت اطمینان بهبود یافته وب‌سایت یا برنامه‌ای برای پرداخت هر گونه پرداخت آنلاین نیاز دارید، ممکن است بخواهید VPS را در نظر بگیرید. با VPS، منابع قابل اعتمادی دریافت می کنید و می توانید روی ویژگی های امنیتی درجه یک حساب کنید.

2. رشد کسب و کار و حجم بالای ترافیک

اگر به تازگی وب سایت خود را راه اندازی کرده اید و ترافیک زیادی دریافت نمی کنید، میزبانی وب اشتراکی راه حل ایده آلی است. با این حال، اگر مخاطبان وب سایت شما به طور مداوم در حال رشد هستند، بهتر است به سرور مجازی ارتقا دهید. وقتی که تعداد بازدیدکنندگان سایت شما زیاد باشند پس نیاز به ترافیک بیشتری دارید و اگر از هاست اشتراکی استفاده کنید، سایت شما برای همه بازدیدکنندگان نمایش داده نمی شود و این برای رتبه سایت شما و کسب و کار آنلاین شما تاثیر منفی خواهد داشت. اگر پیش‌بینی می‌کنید تعداد بازدیدکنندگان افزایش یابد، پس باید اقدام به خرید VPS کنید.

3. وب سایت شما به طور مداوم با کندی در حال اجرا است

هاست اشتراکی برای وب سایت هایی که از مقدار زیادی رم استفاده می کنند در نظر گرفته نشده است. همانطور که وب سایت شما رشد می کند و محتوای بیشتری اضافه می کنید، شاهد کاهش زمان بارگذاری وب سایت خود خواهید بود. به محض اینکه این اتفاق می افتد، نشان دهنده این است که شما در حال به حداکثر رساندن محدودیت های خود هستید. ارتقاء به VPS شما را قادر می سازد تا وب سایت خود را بهتر و با سرعت بیشتری برای کاربران نمایش دهید.

4. شما یک فروشگاه آنلاین دارید

لحظه ای که برای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین برنامه ریزی می کنید، لحظه ای است که باید برنامه میزبانی خود را ارتقا دهید. چرا؟ زیرا با VPS، شما یک سرور مجازی امن و اختصاصی دارید که در آن احتمال گذراندن تست انطباق PCI بیشتر است.

اگر کارت‌های اعتباری را در وب‌سایت خود از طریق درگاه پرداخت می‌پذیرید ، می‌خواهید هر کاری که می‌توانید برای اطمینان از امنیت اطلاعات مالی مشتریان خود انجام دهید. از آنجایی که VPS از هاست اشتراکی ایمن تر است، برای وب سایت های تجارت الکترونیک گزینه بهتری است.

5. شما نیاز به نصب نرم افزار سفارشی دارید

هاست اشتراکی برای صاحبان وب سایت هایی که سایت خود را با وردپرس یا سایر سیستم های مدیریت محتوای رایج می سازند عالی است . با این حال، اگر به نقطه‌ای رسیدید که نیاز به نصب نرم‌افزار سفارشی، استفاده از پیکربندی سرور سفارشی یا هر برنامه‌نویسی پیشرفته دیگری دارید، در این صورت یک گزینه میزبانی می‌خواهید که کنترل بیشتری برای شما فراهم کند.

به طور مشابه، چندین برنامه مالیاتی استاندارد، صورتحساب، حسابداری و سایر برنامه های یکپارچه نیاز به در دسترس بودن سرور شبانه روزی و همچنین اینترنت پرسرعت دارند. برای اجرای موفقیت آمیز این برنامه ها، به یک VPS یا یک حساب هاست اختصاصی نیاز دارید.

اگر روی یک سرور اشتراکی کار می‌کنید، تنها زمانی با ناامیدی مواجه می‌شوید که بدانید اقدامات پیشرفته ممنوع هستند یا اینکه برنامه‌ها پشتیبانی لازم برای عملکرد صحیح را ندارند. به جای مقابله با این مشکل احتمالی، به سرور مجازی ارتقا دهید و بلافاصله کنترل بیشتری بر اقدامات برنامه نویسی خود به دست آورید.

6. شما وارد خطاهای سرور می شوید

آیا اغلب با خطاهای «سرویس در دسترس نیست»، خطاهای 50X یا «خطای سرور داخلی» مواجه می‌شوید؟ هنگامی که خطاها را مشاهده می کنید، به احتمال زیاد مشتریان بالقوه شما نیز همینطور هستند. در حالی که می توانید مشکلات خرابی را عیب یابی کنید ، اگر یک تجارت آنلاین دارید، به سادگی جایی برای خطاهای سرور وجود ندارد . با ارتقاء به VPS از این مشکل جلوگیری کنید.

7. شما برای مشتریان خود وب سایت می سازید

آیا ساختن وب سایت برای مشتریان خود بخشی از کار شماست؟ با VPS، می‌توانید تعداد نامحدودی دامنه را میزبانی کنید و در عین حال مطمئن شوید که RAM کافی برای عملکرد صحیح هر سایت دارید.

مزایا و معایب سرور خصوصی مجازی

VPS می تواند یک راه حل ایده آل برای شما باشد اگر این سرویس را واقعاً نیاز دارید. در زیر می توانید مزایا و معایب اجرای سرور خصوصی مجازی را بخوانید.

مزایا

 1. سرور مجازی سریعتر و قابل اعتمادتر از یک هاست اشتراکی است.
 2. از آنجایی که منابع سرور مانند حافظه یا قدرت پردازش تضمین شده است، نوسانات صفر تا حداقلی در منابع موجود وجود دارد.
 3. مشکلات و افزایش ترافیک سایر کاربران سرور بر سایت شما تأثیر نمی گذارد.
 4. شما دسترسی کاربر ریشه ( روت ) به سرور خود دارید.
 5. شما از حریم خصوصی بهتری برخوردار هستید، زیرا فایل ها و پایگاه داده های شما برای سایر کاربران سرور قفل شده است.
 6. این یک سرویس با مقیاس آسان است. همانطور که وب سایت شما رشد می کند، می توانید به راحتی منابع سرور خود (RAM، CPU، فضای دیسک، پهنای باند و غیره) را ارتقا دهید.

معایب

 1. گرانتر از هاست اشتراکی است.
 2. برای راه اندازی VPS خود به دانش فنی بیشتری نیاز دارد ، اگرچه آموزش های زیادی به صورت آنلاین موجود است. و همچنین میتوانید از خدمات کانفیگ سرور میزبان وب هاست استفاده کنید
 3. مدیریت سرور از نظر فنی بیشتر و سخت تر از هاست اشتراکی یا ابری است.
 4. سرورهایی که به درستی پیکربندی نشده اند ممکن است منجر به آسیب پذیری های امنیتی شود.

آیا VPS ( سرور مجازی ) ایمن است؟

بله، VPS امن است. امنیت VPS  از جداسازی هر نمونه از محیط های دیگر روی سرور ناشی می شود. در مقایسه با میزبانی وب، که در آن محیط‌ها منابع یکسانی را به اشتراک می‌گذارند و می‌توانند تحت تأثیر آسیب‌پذیری‌های یکدیگر قرار بگیرند. حمله DDOS به یک وب سایت در یک محیط مشترک می تواند داده ها و وب سایت های شرکت های دیگر را که روی آن سرور میزبانی شده اند، از بین ببرد، اما هر محیط VPS ایزوله و محافظت می شود.

آیا VPS سریع و قابل اعتماد است؟

بله، VPS سریع و قابل اعتماد است – این دلیل بزرگی است که شرکت ها آن را به هاست اشتراکی ترجیح می دهند. از آنجایی که پهنای باند خود را به شما اختصاص می‌دهد، عملکرد قابل اعتماد بیشتری شبیه به یک سرور اختصاصی دریافت می‌کنید.

چگونه بهترین سرور مجازی را برای وب سایت خود انتخاب کنیم؟

اکنون که می دانید VPS چیست و چه زمانی باید به آن ارتقا یابید، بیایید در مورد آنچه که یک VPS عالی را ایجاد می کند و نحوه یافتن بهترین ارائه دهنده میزبانی وب صحبت کنیم.

مدیریت شده توسط شما در مقابل خدمات VPS مدیریت شده

هنگام انتخاب VPS، معمولاً دو گزینه دارید:

 1. سرویس VPS مدیریت شده توسط شما (گاهی اوقات VPS مدیریت نشده نامیده می شود)
 2. سرویس VPS مدیریت شده

اگر سرویس مدیریت نشده را انتخاب می کنید، باید با مدیریت سرور، عیب یابی و مدیریت برنامه ها، نرم افزارها و سرویس های نصب شده روی VPS خود آشنا باشید.

اگر با این مهارت‌های ادمین آشنا نیستید یا فقط می‌خواهید شرکت میزبان شما از آن مراقبت کند، انتخاب یک VPS مدیریت شده راهی برای رشد کسب و کار شما است.

تمام سرورهای مجازی میزبان وب هاست به طور کامل مدیریت می‌شوند، به این معنی که می‌توانید از نگرانی در مورد جزئیات فنی بی‌نظیر خودداری کنید و روی آنچه واقعاً مهم است تمرکز کنید: ایجاد محتوای عالی برای وب‌سایت خود. اگر به دنبال دسترسی روت هستید، میزبانی سرور مجازی ابری میزبان وب هاست را در نظر بگیرید .

لینوکس/ویندوز

ممکن است فکر کنید این نکته در دسته بندی آشکار قرار می گیرد، اما ارزش اشتراک گذاری آن را دارد: مطمئن شوید سرور مجازی که انتخاب می کنید با سیستم عامل شما سازگار است. به عنوان مثال، میزبان وب هاست سرور مجازی ویندوز را نیز ارائه می دهد همچنین اکثر کاربران ما ترجیح می دهند VPS لینوکس را اجرا کنند.

قابلیت اطمینان

سرویس VPS که انتخاب می‌کنید باید دارای رتبه‌بندی آپتایم 99.5 درصد و بالاتر باشد. هر چیزی کمتر غیرقابل قبول است. میزبان وب هاست با 99.98٪، یکی از بالاترین امتیازات uptime در صنعت را به خود اختصاص داده است.

سخت افزار

هنگام خرید VPS، مطمئن شوید که ارائه دهنده خدمات شما جدیدترین و بهترین سخت افزارها، از جمله درایوهای حالت جامد (SSD) را ارائه می دهد – سریع ترین فناوری ذخیره سازی. SSD تا حدی به دلیل نبود قطعات متحرک، اجرای برنامه‌های پرسرعت را آسان‌تر می‌کند.

پشتیبانی 24/7 مشتری

مطمئن شوید که یک VPS را از شرکتی خریداری می کنید که پشتیبانی 24/7 مشتری را ارائه می دهد.

برای خرید سرور مجازی خود آماده هستید؟

تا آخر این راهنما رسیدید؟ خوب، تبریک می گوییم زیرا دیگر مبتدی VPS نیستید!

همه چیز به این خلاصه می شود: اگر وب سایت شما در حال رشد است و توجه شایسته ای را به خود جلب می کند، می خواهید عملکرد آن همگام باشد. و این بدان معناست که زمان آن رسیده است که منابع سایت خود را با ارتقاء به سرور VPS افزایش دهید .

در حالی که میزبانی VPS از یک هاست اشتراکی گران‌تر است، مزایای این نوع راه‌حل میزبانی هزینه‌های زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورد – بدون اینکه مجبور باشید برای یک برنامه میزبانی اختصاصی بسیار گران‌تر هزینه کنید. آیا نمی دانید کدام میزبان VPS را انتخاب کنید؟ میزبان وب هاست را در نظر بگیرید! برنامه های VPS ما فقط از 279 هزار تومان در ماه شروع می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.